Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Odak Alanları

Mdesign together with ONZ Architects, LOLA landscape architects, 24H ARCHITECTURE won the 2. Prize in Gallipoli Peninsula Historical Natural Park Project Competition.

2014 – Mdesign & ONZ Architects & LOLA Landscape & 24 H ARCHITECTURE

Tasarımda Gelibolu Yarımadası geneline özel hafifçe yere batık, kenarları paslandırılmış çelik (corten), yabani çiçek ve bitkiler ile diğer yönlendirici elemanların eşlik ettiği bir yol sistemi kurgulanmıştır. Batık yol ziyaretçilerin toprakla, doğayla daha yakın, birebir bir ilişki kurmalarını ve çevredeki diğer yolları ilerledikçe keşfedecekleri daha yoğun bir yürüme deneyimi sağlamaktadır. Yol kotunu düşürmek için çıkarılan toprak, yolun kenarlarına alınarak peyzaj yüzeyinde yumuşak bir çizik oluşturmaktadır. Savaşın ve dolayısıyla belleğin izlerini temsil eden, peyzaj üzerindeki bu çizgileri zaman içinde doğa, yine kendisi bitki örtüsüyle kapatacak, yarasını iyileştirecektir. Plandaki bu keskin çizgiler doğal malzeme kullanımı ve bitkilendirmeyle alanın içine girildiğinde sertliğini kaybedecek ve yere ait hissi yaratacaktır.

Onat Öktem – Zeynep Öktem – Murat Memlük – Mehmet Çıkrık – Maartje Lammers – Peter Veenstra – Olav Bruin – Sevgi Çalı – Seda Özçelik – Okan Mutlu Akpınar – Esat Can Meker – M. Nazım Özer – Besmir Kamberi – Brigitta Van Weeren – Robbert Jongerius – Candaş Şişman – Refik Burak Atatür – Gürel Kutlular

2014 Çanakkale Valiliği - İl Özel İdaresi Administrative, Competition